رمزارز و پول دیجیتال چیست

رمزارز و پول دیجیتال چیست

رمزارز یک پول دیجیتال یا مجازی است که برای تجارت و بیزینس به عنوان وسیله مبادله طراحی شده است. این از رمزنگاری برای ایمن سازی و تأیید معاملات و همچنین کنترل ایجاد واحدهای جدید یک ارز رمزپایه خاص استفاده می کند. اساساً، ارزهای رمزپایه ورودی های محدودی در یک پایگاه داده هستند که هیچ کس نمی تواند آنها را تغییر دهد مگر اینکه شرایط خاصی برآورده شود.

در طی رونق فناوری دهه 90 تلاش های زیادی برای ایجاد ارز دیجیتال صورت گرفته است، سیستم هایی مانند Flooz ، Beenz و DigiCash در بازار ظاهر می شوند اما ناگزیر شکست خورده اند. دلایل مختلفی برای شکست آنها وجود داشت، از جمله تقلب، مشکلات مالی و حتی اختلافات بین کارمندان شرکت و رئیس آنها.

قابل توجه است، همه این سیستم ها از روش شخص ثالث قابل اعتماد استفاده می کردند، به این معنی که شرکت های پشت سر آنها معاملات را تأیید و تسهیل می کردند. قابل توجه است، همه این سیستم ها از روش شخص ثالث قابل اعتماد استفاده می کردند، به این معنی که شرکت های پشت سر آنها معاملات را تأیید و تسهیل می کردند. به دلیل شکست این شرکت ها، ایجاد سیستم نقدی دیجیتال برای مدت طولانی به عنوان یک هدف از دست رفته تلقی می شد.

سپس، در اوایل سال 2009، یک برنامه نویس ناشناس یا گروهی از برنامه نویسان با نام مستعار Satoshi Nakamoto بیت کوین را معرفی کردند. ساتوشی آن را به عنوان یک سیستم نقدی الکترونیکی نظیر به نظیر توصیف کرد. این مفهوم شباهت زیادی به شبکه های نظیر به نظیر برای به اشتراک گذاری پرونده دارد. یکی از مهمترین مشکلاتی که هر شبکه پرداخت باید حل کند، double-spending یا دو بار خرج کردن است که یک روش متقلبانه می باشد طوریکه دو بار از یک سکه برای خرید استفاده کنید. راه حل سنتی یک شخص ثالث قابل اعتماد – یک سرور مرکزی – بود که سوابق موجودی ها و معاملات را نگهداری می کرد. و این روش مرجعی است که کنترل وجوه شما و تمام مشخصات شخصی شما در دست دارد.

رمزارز چگونه کار می کند

در یک شبکه غیرمتمرکز مانند بیت کوین، هر یک از شرکت کنندگان باید این کار را انجام دهند. این کار از طریق بلاکچین انجام می شود – دفتر عمومی تمام معاملات انجام شده در داخل شبکه و در دسترس همه. بنابراین، همه افراد در شبکه می توانند موجودی هر حساب را مشاهده کنند.

هر معامله پرونده ای است که شامل کلیدهای عمومی فرستنده و گیرنده (آدرس کیف پول) و میزان سکه های منتقل شده است. معامله همچنین باید توسط فرستنده با کلید خصوصی آنها امضا شود. همه اینها فقط رمزنگاری پایه است. سرانجام، معامله در شبکه پخش می شود، اما ابتدا باید تأیید شود.

در یک شبکه ارز رمزنگاری شده، فقط استخراج کنندگان می توانند معاملات را با حل یک معمای رمزنگاری تأیید کنند. آنها معاملات را انجام می دهند و به عنوان قانونی علامت گذاری می کنند و در شبکه منتشر می کنند. پس از آن، هر گره از شبکه آن را به پایگاه داده خود اضافه می کند. هنگامی که معامله تأیید شد، غیرقابل حذف و برگشت ناپذیر می شود و هر ماینر، پاداش به علاوه هزینه معامله دریافت می کند.

اساساً، هر شبکه ارز رمزنگاری شده براساس اجماع مطلق همه شرکت کنندگان در مورد مشروعیت تعادل و معاملات تشکیل شده است. اگر گره های شبکه در یک تعادل واحد اختلاف نظر داشته باشند، سیستم اساساً خراب می شود. با این حال، قوانین زیادی از پیش ساخته و برنامه ریزی شده در شبکه وجود دارد که از وقوع این امر جلوگیری می کند. ارزهای رمزنگاری شده به این دلیل خوانده می شوند که روند حفظ اجماع با رمزنگاری قوی تضمین شود. این امر همۀ موارد پیش را از جمله اشخاص ثالث و اعتماد کورکورانه را کاملاً زائد می کند.

با ارز رمزنگاری شده چه کاری می توانید انجام دهید

اوایل، تلاش برای یافتن تاجری که ارز رمزپایه را بپذیرد، اگر غیرممکن نبود، بسیار دشوار بود. این روزها اما اوضاع کاملاً متفاوت است. بازرگانان زیادی – چه بصورت آنلاین و چه به صورت آفلاین – وجود دارند که بیت کوین را به عنوان روش پرداخت قبول می کنند. آنها از خرده فروشان آنلاین گسترده مانند Overstock و Newegg گرفته تا مغازه ها ، بارها و رستوران های کوچک محلی. از بیت کوین برای پرداخت هزینه هتل ها ، پروازها ، جواهرات ، اپلیکیشن ها ، قطعات کامپیوتر و حتی تحصیلات دانشگاهی نیز استفاده می شود.

ارزهای دیجیتال دیگر مانند Litecoin ،Ripple ، Ethereum و غیره هنوز به طور گسترده پذیرفته نشده اند. با وجود اینکه اپل حداقل 10 ارز رمزپایه مختلف را به عنوان یک روش قابل پرداخت در App Store مجاز کرده است، اوضاع به سمت بهتر تغییر می کند. البته، کاربران ارزهای رمزنگاری شده غیر از بیت کوین همیشه می توانند سکه های خود را با BTC مبادله کنند. علاوه بر این، وب سایت های فروش گیفت کارت مانند Gift Off وجود دارد که حدود 20 ارز رمزپایه مختلف را می پذیرند. از طریق کارت های هدیه، در اصل می توانید هر چیزی را با ارز رمزنگاری شده خریداری کنید. سرانجام، بازارهایی مانند Bitify و OpenBazaar وجود دارند که فقط ارزهای رمزپایه را می پذیرند.

سرمایه گذاری در رمزارز ها

بسیاری از مردم بر این باورند که رمزارز ها و پول دیجیتال داغترین فرصت سرمایه گذاری موجود است. در واقع، داستان های زیادی در مورد میلیونر شدن افراد از طریق سرمایه گذاری های خود در بیت کوین وجود دارد. اتریوم، شاید دومین ارز رمزنگاری شده با ارزش، سریعترین افزایش ارز دیجیتال را که تاکنون نشان داده ثبت کرده است. از ماه مه 2016 ، ارزش آن حداقل 2،700 درصد افزایش یافته است. وقتی صحبت از کل ارزهای رمزپایه می شود، محدودیت بازار آنها از اواسط سال 2013 بیش از 10 هزار درصد افزایش یافته است.

با این حال، شایان ذکر است که ارزهای رمزپایه سرمایه گذاری هایی با ریسک بالا هستند. ارزش بازار آنها مانند هر دارایی دیگری در نوسان است. علاوه بر این، تا حدی غیرقانونی است ، همیشه خطر غیرقانونی بودن آنها در برخی از حوزه های قضایی وجود دارد و هرگونه ارز ارز رمزنگاری شده می تواند به طور بالقوه هک شود.

اگر تصمیم به سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده دارید، بدیهی است که بیت کوین هنوز هم پول رایج است. با این حال، در سال 2017 سهم آن در بازار رمزنگاری کاملاً چشمگیر از 90 درصد به فقط 40 درصد کاهش یافته است. گزینه های زیادی در حال حاضر در دسترس است، برخی از رمزارز ها در حریم خصوصی متمرکز هستند، برخی دیگر کمتر از بیت کوین باز و غیرمتمرکز هستند و برخی دیگر کاملاً از آن کپی می کنند.

در حالی که خرید Bitcoins بسیار آسان است – مبادلات بی شماری وجود دارد که با BTC تجارت می کنند – به دست آوردن سایر ارزهای رمزپایه به همین آسانی نیست. اگرچه، این وضعیت با مبادلات عمده مانند Kraken ،BitFinex ، BitStamp و بسیاری دیگر که شروع به فروشLitecoin ،Ethereum ،Monero ، Ripple و غیره می کنند، به آرامی بهبود می یابد. چند روش مختلف دیگر برای رمز ارز وجود دارد، به عنوان مثال، شما می توانید رودررو با یک فروشنده معامله کنید یا از دستگاه خودپرداز بیت کوین استفاده کنید.

استخراج بیت کوین یا هر رمزارز دیگر

استخراج کنندگان مهمترین قسمت در هر شبکه ارز رمزنگاری شده هستند، و استخراج مانند تجارت آن، نوعی سرمایه گذاری است. اساساً، استخراج کنندگان یا ماینرها خدمات حساب دفتری عمومی معاملات را ارائه می دهند. آنها قدرت محاسباتی خود را در حل معماهای رمزنگاری پیچیده ای که برای تأیید یک معامله و ثبت آن در دفتر عمومی توزیع شده به نام Blockchain ضروری است،انجام می دهند. یکی از نکات جالب در مورد استخراج این است که دشواری پازل و مسئله ها به طور مداوم در حال افزایش است، و با تعداد افرادی که برای حل آن تلاش می کنند همبستگی دارد.

بنابراین، هرچه محبوبیت یک رمزارز خاص بیشتر شود، افراد بیشتر سعی در استخراج آن دارند، روند کار دشوارتر می شود. بسیاری از مردم با استخراج بیت کوین به ثروت رسیده اند. به روزهای گذشته می توانید از طریق استخراج فقط با استفاده از رایانه یا حتی یک لپ تاپ به اندازه کافی قدرتمند سود قابل توجهی کسب کنید. این روزها استخراج بیت کوین تنها در صورتی سودمند می شود که بخواهید در یک سخت افزار ماینینگ در مقیاس صنعتی سرمایه گذاری کنید. این البته هزینه های هنگفت برق را به اضافه قیمت تمام تجهیزات لازم به شما تحمیل می کند.

در حال حاضر گفته می شود Litecoins ، Dogecoins و Feathercoins بهترین رمزارز ها از نظر مقرون به صرفه بودن برای مبتدیان هستند. به عنوان مثال، با ارزش فعلی Litecoins، ممکن است از 50 سنت تا 10 دلار در روز فقط با استفاده از سخت افزار معمولی درآمد کسب کنید.

اما ماینرها چگونه سود می برند؟ هرچه توان محاسباتی بیشتری را بتوانند جمع کنند، شانس بیشتری برای حل معماهای رمزنگاری دارند. هنگامی که یک ماینر موفق به حل معما می شود، آنها یک پاداش و همچنین هزینه معامله دریافت می کنند.

پذیرش رمزارز به عنوان سیستم پرداخت (برای تجارت)

اگر اتفاقاً صاحب مشاغلی هستید و به دنبال مشتری های بالقوه جدید می گردید، پذیرش رمزارز و پول دیجیتال به عنوان روش پرداخت ممکن است راه حلی برای شما باشد. علاقه به ارزهای رمزپایه هموراه رو به افزایش است. همراه با افزایش علاقه، تعداد دستگاه های خودپرداز رمزنگاری واقع در سراسر جهان نیز افزایش می یابد. ATM کوین در حال حاضر تقریباً 1800 دستگاه خودپرداز را در 58 کشور جهان لیست کرده است.

اول از همه، شما باید به مشتریان خود اطلاع دهید که تجارت شما پول رمزنگاری را می پذیرد. به سادگی قرار دادن یک علامت توسط صندوق پول باید این کار را انجام دهد. سپس پرداخت ها می توانند با استفاده از پایانه های سخت افزاری، برنامه های صفحه لمسی یا آدرس های کیف پول ساده از طریق کدهای QR پذیرفته شوند.

نحوه نگهداری از پول دیجیتال

برخلاف اکثر ارزهای سنتی، ارزهای رمزپایه دیجیتالی هستند که به ویژه در مورد ذخیره سازی، رویکردی کاملاً متفاوت را در پی دارد. از نظر فنی، واحدهای ارز رمزنگاری شده خود را ذخیره نمی کنید. در عوض این کلید خصوصی است که برای امضای معاملات مورد نیاز برای ذخیره ایمن استفاده می کنید.

چندین نوع مختلف کیف پول ارز رمزنگاری شده وجود دارد که نیازهای مختلف شما را تأمین می کنند. اگر اولویت شما حفظ حریم خصوصی است، ممکن است بخواهید کاغذ یا کیف پول سخت افزاری را انتخاب کنید. اینها ایمن ترین روش های ذخیره وجوه رمزنگاری شده شما هستند. همچنین کیف پول های “سرد” (آفلاین) وجود دارد که بر روی هارد دیسک و کیف پول های آنلاین شما ذخیره می شوند، یا می توانند به مبادلات وابسته باشند یا با سیستم عامل های مستقل.

منبع: cointelegraph.com رمزارز و پول دیجیتال

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

14 − 12 =