افزایش سرعت لپ تاپ

چطور سرعت لپ تاپ خود را افزایش دهیم؟ – 5 راهکار ساده برای افزایش سرعت لپ تاپ

معمولاً لپ تاپ ها بعد از مدتی استفاده به دلیل پر شدن ظرفیت حافظه و البته گذشت زمان، دیگر سرعت اولیه را نداشته و باز کردن هر برنامه و اجرای هر دستوری در آن نیاز به صرف زمان بیشتری دارد. کاهش سرعت سیستم خسته کننده است و در مواردی ممکن است فرد را عصبی کند. در ادامه چند راهکار ساده جهت افزایش سرعت لپ تاپ معرفی خواهد شد که می تواند بدون صرف هزینه زیاد، سرعت لپ تاپ شما را افزایش دهد.

گرد و غبار یکی از دلایل کاهش سرعت لپ تاپ

حتی تمیزترین محیط ها هم حاوی مقداری گرد و خاک هستند. در واقع تهویه هوا موجب ورود گرد و خاک به فضای اتاق می شود. اگرچه کمی گرد و غبار ممکن زیاد به چشم نیاید، اما همان‌طور که می تواند یک فرد مبتلا به آلرژی را آزرده کند، ممکن است عملکرد لپ‌ تاپ شما را هم تغییر دهد. فعالیت کارت گرافیک هنگام تماشای فیلم یا انجام بازی، حرارت زیادی تولید می‌کند. اما سیستم خنک ‌کننده تا حد زیادی حرارت ایجاد شده را خنثی می نماید. در صورتی که خنک کننده درگیر گرد و غبار باشد عملکرد مناسبی نخواهد داشت. در نتیجه با افزایش حرارت، سرعت سیستم هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. با یک گردگیری ساده می توان سیستم خنک کننده را بهبود بخشید تا در فعالیت دچار اختلال نشود.

زدودن گرد و غبار جهت افزایش سرعت لپ تاپ

بررسی RAM و هارد درایو

 معمولا بعد از مدتی استفاده از لپ تاپ، سخت افزارها نیاز به یک سرویس پیدا می کنند. در صورتی که سیستم شما دچار مشکل فنی شده با کمک نرم افزارهای عیب یاب مشکل را پیدا کنید. اگر مشکل از RAM یا هارد درایو است بهتر است به جای جایگزین کردن سریع آنها، ابتدا لپ‌ تاپ را به یک متخصص بسپارید تا سخت‌افزارها را بررسی و سرویس کند. سپس در صورت عدم رفع مشکل۷ قطعه مورد نظر را تهیه کنید. این کار علاوه بر صرفه جویی در هزینه، سرعت لپ تاپ را هم بالا می برد. پس هر چند وقت یک بار RAM و هارد درایو را چک کنید.

بررسی RAM و هارد درایو

پاک کردن برنامه های بلا استفاده

با باز کردن Control Panel لیست برنامه های نصب شده بر روی لپ تاپ شما نمایش داده خواهد شد. هر کدام را که نیاز ندارید پاک کنید تا با خالی شدن فضای حافظه به بهبود سرعت سیستم کمک کرده باشید. البته دقت کنید که بعضی از برنامه ها از قبل در لپ تاپ نصب شده اند و ممکن است پاک کردن آنها عملکرد ویندوز را مختل کند. بنابراین قبل از پاک کردن نسبت به نوع کارایی برنامه ها اطمینان حاصل کنید.

پاک کردن برنامه های بلا استفاده

 ارتقای آنتی ویروس

 آنتی ویروس های نسخه‌ قدیمی، سرعت سیستم را کاهش می‌دهد. پس بهتر است در بازه های زمانی مشخص آنها را ارتقا دهید. نکته دیگری که باید بدانید این است که سعی کنید فقط از یک نوع آنتی ویروس استفاده کنید. استفاده همزمان از چند آنتی ویروس سرعت سیستم را کاهش می دهد.

 نصب مجدد ویندوز

 اگر هیچ کدام از راه‌ حل‌های بالا به ارتقای سرعت لپ تاپ کمک نکرد، گزینه آخر نصب مجدد ویندوز است. در واقع این کار به عنوان آخرین راهکار پیشنهاد می شود، چون زمان بر بوده و ممکن است در صورت سهل انگاری در تهیه نسخه پشتیبان، اطلاعات شما را پاک کند.

علاوه بر موارد گفته شده پاک کردن تاریخچه مرورگر هم می‌تواند به بازشدن فضای خالی و افزایش سرعت سیستم کمک کند.

از همراهی شما با پارت ایران متشکریم. در صورتی که در مورد این موضوع سوال یا پیشنهادی داشتید از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

پیروز و سربلند باشید.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 × چهار =