7 نکته در افزایش طول عمر باتری لپتاپ

7 نکته در افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

امروزه لپ تاپ و رایانه‌های قابل حمل ، به جزء مهمی از زندگی روزمره افراد تبدیل شده است. اگر شما از آن دسته افراد هستید که با لپ تاپ دائما کار می‌کنند و دسترسی کمتری به برق دارید پس باتری لپ تاپ نقش پر رنگی در کارهای شما خواهد داشت. اگر به درستی از باتری دستگاه خود استفاده کنید ، هم مدت زمان شارژ را به حداکثر رسانده اید هم عمر مفید باتری نوت بوک شما افزایش پیدا میکنه. بنابراین تیم تحقیق و توسعه پارت ایران برای شما در مورد راهکارهای افزایش عمر مفید باتری لپ تاپ برای شما آماده کرده است. در صورتی که در مورد این مبحث سوال ، انتقاد یا پیشنهادی داشتید ، می‌توانید از طریق بخش نظرات با ما درمیان بگذارید.

راهکارهای افزایش کارایی و عمر مفید باتری لپ‌تاپ:

1. با کاهش نور صفحه نمایش تا 20٪ در مصرف برق باتری صرفه جویی کنید:

بهتره که در حد امکان ، نور پس زمینه نمایشگر لپ تاپ خود را کاهش دهید تا انرژی کمتری توسط باتری مصرف شود. هرچه مکانی که شما با لپ تاپ در آنجا کار م‌کنید تاریک‌تر باشد ، به نور پس زمینه کمتری نیاز هست. این کار باعث میشه تا 20 درصد در مصرف باتری شما صرفه جویی بشه.

2. هارد دیسک – تا 5٪ صرفه جویی کنید

هارد دیسک نیز باتری زیادی مصرف می کند. هر زمان که برنامه ای را اجرا می کنید، هارد دیسک باید با سرعت بالا بچرخد. بنابراین، اگر این چرخه را برای دسترسی به داده کاهش دهید، می توانید باتری را صرفه جویی کنید. متناوباً، می توانید برنامه ناخواسته را حذف کنید و به طور منظم از هارد دیسک خارج شوید، این واقعاً می تواند به مصرف باتری توسط هارد دیسک کمک کند. همچنین می توانید از هارد SSD استفاده کنید که مصرف برقی بسیار پایینی دارد.

همچنین می توانید برخی تنظیمات انرژی را در لپ تاپ خود امتحان کنید تا بتوانید مصرف باتری را توسط هارد دیسک کاهش دهید. می توانید تنظیمات لپ تاپ خود را در حالت آماده به کار قرار دهید. در صورتی که لپ تاپ شما ازAdvanced Configuration of Power Interface (ACPI) پشتیبانی می کند، می توانید همه گزینه ها را در منوی خاموش کردن ویندوز مشاهده کنید. همچنین می توانید تنظیمات را برای سایر برنامه ها نیز تنظیم کنید.

  • NHC (کنترل سخت افزار نوت بوک): همچنین برنامه خوبی برای کاهش تنظیمات مختلف برق است. به عنوان مثال، می توانید زمان حالت آماده به کار را تنظیم کنید، و پس از آن سیستم خاموش می شود، در حالی که حالت بیکار نیست. همچنین می توانید برای روشن و خاموش کردن هارد دیسک فاصله زمانی تعیین کنید.
  • Solid State Disk (SSD): همچنین برای کاهش مصرف باتری گزینه بسیار خوبی است. این حافظه ها مصرف برق بسیار کمتری دارند، زیرا هد و دیسک برای حرکت ندارند.

3. پردازنده – تا 30٪ صرفه جویی کنید

پردازنده ها همچنین از اجزای بسیار پر مصرف لپ تاپ هستند. همچنین می توانید مصرف برق پردازنده های خود را کاهش دهید. اگر از سیستم عامل Windows استفاده می کنید و به Control panel panel Power Options Utility می روید، دو روش برای استفاده از گزینه های مصرف برق وجود دارد. بر روی گزینه battery راست کلیک کرده یا روی نماد Power Option دوبار کلیک کنید تا اجرا شود. توصیه می شود همیشه از “حالت تعادل” استفاده کنید. این یک روش بسیار مناسب برای صرفه جویی در مصرف باتری است.

در حالت تعادل، سیستم عامل فقط در صورت نیاز به اجرای برنامه از پردازنده استفاده می کند، به عنوان مثال شما با استفاده از اینترنت PPT ایجاد می کنید، پردازنده به طور خودکار فرآیند آن را کاهش می دهد تا باتری را ذخیره کند.

4. WLAN – تا 10٪ صرفه جویی کنید

اتصال WLAN مداوم شبکه بی سیم، همچنین باتری را کاهش می دهد. در هنگام مسافرت یا هرجای دیگر لازم نیست همیشه شبکه بی سیم خود را روشن نگه دارید. وقتی به آن نیاز دارید و در پوشش وایرلس هستید، آن را روشن کنید. بلوتوث نیز به همین ترتیب انرژی زیادی را مصرف می کند. در زمانی که سیگنال بی سیم وجود ندارد، بلوتوث اسکن سیگنالی را که باعث مصرف باتری می شود، همینطور ادامه می دهد.

5. گرافیک – تا 10٪ صرفه جویی کنید

بسیاری از کاربران لپ تاپ ها را فقط برای اهداف بازی خریداری می کنند. در این لپ تاپ ها بسیاری از برنامه های فشرده گرافیکی اجرا می شوند. همه این نوع لپ تاپ ها از پردازنده گرافیکی (GPU) استفاده می کنند که مقدار قابل توجهی انرژی باتری را در بازی های پرحجم گرافیکی مصرف می کند. برنامه های زیادی برای کاهش توان وجود دارد که می توانید برای کاهش مصرف GPU استفاده کنید.

6. بلوتوث – تا 2٪ صرفه جویی کنید

این یک روش بسیار مناسب برای انتقال داده ها از یک دستگاه به دستگاه دیگر بدون هیچ گونه اتصال است. اوایل این بلوتوث فقط برای دستگاه های تلفن همراه طراحی شده بود اما اکنون در لپ تاپ ها نیز موجود است. بلوتوث همچنین منبع مصرف برق است، مانند دستگاه های وای فای، بلوتوث نیز در اسکن سیگنال های بلوتوث باقی می ماند. بنابراین، اگر به اتصال بلوتوث نیاز ندارید، بهتر است آن را خاموش کنید.

7. فن – تا 4٪ صرفه جویی کنید

بسیاری از اوقات دستگاه های لپ تاپ قادر به کنترل صحیح استفاده از فن ها نیستند و این امر مستقیماً بر مصرف باتری تأثیر می گذارد. بنابراین، همیشه بهتر است از فن لپ تاپ خود به درستی استفاده کنید. برنامه های زیادی در بازار موجود است که می تواند به شما در کنترل سرعت فن لپ تاپ کمک کند. این برنامه ها مخصوص لپ تاپ ها طراحی شده اند و به کاهش صدای فن لپ تاپ کمک می کنند.

نتیجه 7 نکته در افزایش طول عمر باتری لپتاپ

لپ تاپ ها برای شما بسیار مهم هستند، اما بدون باتری، حمل آنها مانند یک چیز سنگین و بدون استفاده است. بنابراین، همیشه بهتر است که شما باتری خود را در بهترین وضعیت نگه دارید تا بتوانید از لپ تاپ خود به طور کامل استفاده کنید. بسیاری از برنامه ها و ابزارهای صرفه جویی در مصرف باتری در بازار موجود است که می توانید از آنها برای کاهش مصرف برق استفاده کنید. این کار نه تنها به شما کمک می کند تا کار خود را بدون مشکل به پایان برسانید بلکه باعث افزایش عمر باتری لپ تاپ شما می شود.

منبع: 7 نکته در افزایش طول عمر باتری لپتاپ

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

یک × 4 =