7 نکته در افزایش طول عمر باتری لپتاپ

7 نکته در افزایش طول عمر باتری لپتاپ

7 نکته در افزایش طول عمر باتری لپتاپ و Increase laptop battery life : لپ تاپ ها آخرین کامپیوترهایی هستند که به عصر جدیدی به دنیای حرفه ای و پیشرفته تعلق دارند. این دستگاه های شگفت انگیز به شما امکان می دهند، هر کار و پروژه ای و هر بازی و بسیاری موارد دیگر را در هر مکانی انجام دهید. چه می شود اگر باتری شما تقریباً خالی است و هنوز کارهای زیادی برای انجام کار دارید و منبع تغذیه جایگزین ندارید. بنابراین، برای شما بسیار مهم است که باتری شما باید به درستی کار کند و مدت زمان بیشتری باقی بماند. مواردی وجود دارد که می توانید برای صرفه جویی در مصرف باتری هنگام مسافرت و تکمیل کارهای خود قبل از خاموش شدن آن، انجام دهید.

حالت های به حداکثر رساندن عمر باتری لپتاپ

1. نور پس زمینه – تا 20٪ صرفه جویی کنید

نور فلورسنت که روشنایی صفحه را فراهم می کند، نور پس زمینه یا بک لایت نامیده می شود. این یکی از پر مصرف ترین منابع باتری است. اگر از روشنایی لپ تاپ خود بکاهید، می توانید 15 تا 20 درصد باتری را صرفه جویی کنید. تنظیمات برای کاهش روشنایی تقریباً در هر لپ تاپ یکسان است، فقط باید از کلید “Function” با یک کلید تعریف شده برای کنترل روشنایی استفاده کنید.

تنظیمات روشنایی نیز به محیط بستگی دارد زیرا گویی در مکان تاریکی هستید می توانید میزان روشنایی را به حداقل برسانید اما در زیر نور آفتاب نمی توانید آن را بیش از حد کاهش دهید زیرا در روشنایی کم می توانید به درستی محتوا را ببینید.

2. هارد دیسک – تا 5٪ صرفه جویی کنید

هارد دیسک نیز باتری زیادی مصرف می کند. هر زمان که برنامه ای را اجرا می کنید، هارد دیسک باید با سرعت بالا بچرخد. بنابراین، اگر این چرخه را برای دسترسی به داده کاهش دهید، می توانید باتری را صرفه جویی کنید. متناوباً، می توانید برنامه ناخواسته را حذف کنید و به طور منظم از هارد دیسک خارج شوید، این واقعاً می تواند به مصرف باتری توسط هارد دیسک کمک کند. همچنین می توانید از هارد SSD استفاده کنید که مصرف برقی بسیار پایینی دارد.

همچنین می توانید برخی تنظیمات انرژی را در لپ تاپ خود امتحان کنید تا بتوانید مصرف باتری را توسط هارد دیسک کاهش دهید. می توانید تنظیمات لپ تاپ خود را در حالت آماده به کار قرار دهید. در صورتی که لپ تاپ شما ازAdvanced Configuration of Power Interface (ACPI) پشتیبانی می کند، می توانید همه گزینه ها را در منوی خاموش کردن ویندوز مشاهده کنید. همچنین می توانید تنظیمات را برای سایر برنامه ها نیز تنظیم کنید.

  • NHC (کنترل سخت افزار نوت بوک): همچنین برنامه خوبی برای کاهش تنظیمات مختلف برق است. به عنوان مثال، می توانید زمان حالت آماده به کار را تنظیم کنید، و پس از آن سیستم خاموش می شود، در حالی که حالت بیکار نیست. همچنین می توانید برای روشن و خاموش کردن هارد دیسک فاصله زمانی تعیین کنید.
  • Solid State Disk (SSD): همچنین برای کاهش مصرف باتری گزینه بسیار خوبی است. این حافظه ها مصرف برق بسیار کمتری دارند، زیرا هد و دیسک برای حرکت ندارند.

3. پردازنده – تا 30٪ صرفه جویی کنید

پردازنده ها همچنین از اجزای بسیار پر مصرف لپ تاپ هستند. همچنین می توانید مصرف برق پردازنده های خود را کاهش دهید. اگر از سیستم عامل Windows استفاده می کنید و به Control panel panel Power Options Utility می روید، دو روش برای استفاده از گزینه های مصرف برق وجود دارد. بر روی گزینه battery راست کلیک کرده یا روی نماد Power Option دوبار کلیک کنید تا اجرا شود. توصیه می شود همیشه از “حالت تعادل” استفاده کنید. این یک روش بسیار مناسب برای صرفه جویی در مصرف باتری است.

در حالت تعادل، سیستم عامل فقط در صورت نیاز به اجرای برنامه از پردازنده استفاده می کند، به عنوان مثال شما با استفاده از اینترنت PPT ایجاد می کنید، پردازنده به طور خودکار فرآیند آن را کاهش می دهد تا باتری را ذخیره کند.

4. WLAN – تا 10٪ صرفه جویی کنید

اتصال WLAN مداوم شبکه بی سیم، همچنین باتری را کاهش می دهد. در هنگام مسافرت یا هرجای دیگر لازم نیست همیشه شبکه بی سیم خود را روشن نگه دارید. وقتی به آن نیاز دارید و در پوشش وایرلس هستید، آن را روشن کنید. بلوتوث نیز به همین ترتیب انرژی زیادی را مصرف می کند. در زمانی که سیگنال بی سیم وجود ندارد، بلوتوث اسکن سیگنالی را که باعث مصرف باتری می شود، همینطور ادامه می دهد.

5. گرافیک – تا 10٪ صرفه جویی کنید

بسیاری از کاربران لپ تاپ ها را فقط برای اهداف بازی خریداری می کنند. در این لپ تاپ ها بسیاری از برنامه های فشرده گرافیکی اجرا می شوند. همه این نوع لپ تاپ ها از پردازنده گرافیکی (GPU) استفاده می کنند که مقدار قابل توجهی انرژی باتری را در بازی های پرحجم گرافیکی مصرف می کند. برنامه های زیادی برای کاهش توان وجود دارد که می توانید برای کاهش مصرف GPU استفاده کنید.

6. بلوتوث – تا 2٪ صرفه جویی کنید

این یک روش بسیار مناسب برای انتقال داده ها از یک دستگاه به دستگاه دیگر بدون هیچ گونه اتصال است. اوایل این بلوتوث فقط برای دستگاه های تلفن همراه طراحی شده بود اما اکنون در لپ تاپ ها نیز موجود است. بلوتوث همچنین منبع مصرف برق است، مانند دستگاه های وای فای، بلوتوث نیز در اسکن سیگنال های بلوتوث باقی می ماند. بنابراین، اگر به اتصال بلوتوث نیاز ندارید، بهتر است آن را خاموش کنید.

7. فن – تا 4٪ صرفه جویی کنید

بسیاری از اوقات دستگاه های لپ تاپ قادر به کنترل صحیح استفاده از فن ها نیستند و این امر مستقیماً بر مصرف باتری تأثیر می گذارد. بنابراین، همیشه بهتر است از فن لپ تاپ خود به درستی استفاده کنید. برنامه های زیادی در بازار موجود است که می تواند به شما در کنترل سرعت فن لپ تاپ کمک کند. این برنامه ها مخصوص لپ تاپ ها طراحی شده اند و به کاهش صدای فن لپ تاپ کمک می کنند.

نتیجه 7 نکته در افزایش طول عمر باتری لپتاپ

لپ تاپ ها برای شما بسیار مهم هستند، اما بدون باتری، حمل آنها مانند یک چیز سنگین و بدون استفاده است. بنابراین، همیشه بهتر است که شما باتری خود را در بهترین وضعیت نگه دارید تا بتوانید از لپ تاپ خود به طور کامل استفاده کنید. بسیاری از برنامه ها و ابزارهای صرفه جویی در مصرف باتری در بازار موجود است که می توانید از آنها برای کاهش مصرف برق استفاده کنید. این کار نه تنها به شما کمک می کند تا کار خود را بدون مشکل به پایان برسانید بلکه باعث افزایش عمر باتری لپ تاپ شما می شود.

منبع: 7 نکته در افزایش طول عمر باتری لپتاپ

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

نه + 14 =